Jak velký vliv na lidskou psychiku má index Ra u žárovek a zářivek 36 W

Jakmile skončí léto a objeví se první podzimní krátké dny, plné plýskanic a šedé zatažené oblohy, mnohé z nás jímají depresivní nálady. Je to způsobeno především snížením množství denního světla a lékaři tyto sezonní zdravotní obtíže souhrnně nazývají tzv. „winter blues“, neboli sezonní afektivní poruchou SAD.
osvětlení mostu.jpg

Jak si pomoci od podzimních depresí, zimních chmur a jarní únavy

Těch kroků, co podniknout, je více, nejjednodušší z nich je instalace žárovek a zářivek, které obsahují rovnoměrně rozložené části světelného spektra, včetně těch neviditelných složek. Říká se jim plnospektrální zdroje a v současné době jsou již poměrně běžně dostupné.
Při nákupu se řiďte mezinárodním označením CRI nebo známějším indexem Ra. Ten určuje procentuální hodnotu, nakolik se světelný zdroj podobá slunečnému světlu. V praxi se jedná většinou o Ra v rozmezí od 80 přes 90.
úsporná zářivka.jpg

Řiďte se svým pocitem

Barva světelného zdroje je určující ve smyslu tělesné aktivity. Tou je tzv. teplota chromatičnosti. Značí se zkratkou Tc a udává se v Kelvinech. Teplé barvy se pohybují v nižších číslech kolem 2000 – 2700 K a ty chladnější v rozmezí 3000 – 6000 K. Výhodou plnospektrálního osvětlení nad 90 Ra je fakt, že na lidskou psychiku dobře působí jak teplejší, tak i chladnější barevné tóny. Obecně však platí, že teplé bílé světlo bychom měli volit raději pro relaxaci a uvolnění do ložnic a obývacích pokojů, zatímco chladnější barvy patří do pracovních prostor, kde je vyžadována pozornost a aktivita, tedy kuchyně, psacího stolu, ale i do dětského pokoje, kde si děti hrají.
Ideální způsob, jak místnost osvětlit, je kombinovat centrální svítidlo zářivku 36 W s dekoračními prvky tzv. dramatických světel, které podtrhnou a zvýrazní některé detaily, tedy především LED pásky, halogenové žárovky, bodová svítidla.

Vliv okenních skel

Jestliže máte v plánu vyměnit stará dřevěná špaletová okna za nová plastová, nebo dřevěná eurookna, pamatujte na to, že staré dřevěné rámy jsou mnohem užší, a že plocha skla je dokonce až o čtvrtinu větší, než u nových výrobků. V souhrnu se jedná o zhruba 20 – 30 procent méně světla.

4/5 - (6 votes)